- 18-06-2015 E-ZWOLNIENIA od 2016 roku
- 18-06-2015 Urlopy także dla samotnych ojców
- 18-06-2015 Kary za nielegalne reklamy
- 17-02-2012 Elektroniczny wzorzec spółki z o.o.
- 17-02-2012 REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI OSÓB FIZYCZNYCH
ŁATWIEJSZE POŁĄCZENIE LUB PODZIAŁ SPÓŁEK
Nowelizacja ustawy – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1182) weszła w życie 27 października br. Ma ona służyć dostosowaniu prawa krajowego do unormowań UE odnośnie sprawozdawczości i dokumentacji dotyczącej połączeń i podziałów przedsiębiorstw.
Po zmianach biegły rewident nie musi już badać sprawozdania do wkładów niepieniężnych, obejmujących m.in. zbywalne papiery wartościowe lub inne instrumenty finansowe, jeżeli ich wartość ustalana jest według średniej ceny ważonej, jaką miały na rynku regulowanym w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu. Opinia biegłego rewidenta nie jest też potrzebna w przypadku innych aktywów, jeżeli ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy zbadanego przez rewidenta.
Nowelizacja zwolniła z obowiązku ogłoszenia planu połączenia, jeżeli opublikowano go na stronie internetowej spółki w terminie wskazanym w ustawie w okresie zaczynającym się od dnia, w jakim dokument ten byłby, na zasadach ogólnych, ogłoszony do końca zgromadzenia decydującego o przekształceniu. Dany podmiot musi umożliwić bezpłatny dostęp do tej strony. Zwolniono też z wymogu sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie, jeżeli wszyscy posiadacze tytułów uczestnictwa w spółce wyrażą na to zgodę. Jeżeli jednak założyciele nowej spółki nie poddali badaniu biegłego sprawozdania, mimo uzasadniających to okoliczności, z żądaniem przeprowadzenia takiej analizy mogą wystąpić akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/20 kapitału zakładowego.
Datą, od której wstecznie liczone są terminy udostępniania dokumentacji połączeniowej, jest moment tzw. skuteczności tego przekształcenia, tj. odnotowania Krajowym Rejestrze Sądowym. Przekazywanie kopii przedmiotowych dokumentów może odbywać się drogą elektroniczną. Nowelizacja zwalnia ponadto z obowiązku udostępniania dokumentów w siedzibie spółki, jeśli zostały one umieszczone na jej stronie internetowej, z bezpłatnym dostępem.
Inne zmiany maja na celu rozszerzenie prawa do dochodzenia przed sądem zabezpieczenia finansowego.